Left Continue shopping
Your Order

You have no items in your cart

You might like
From $975
Show options
From $400
Show options

Shea Butter Lip Solutions

Rated 5.0 out of 5
Based on 1 review
$900

Do you want to make lip balms for gifts but don't want to measure all of the ingredients? Try one of our Lip Solutions. These are pre-measured and mixed. All you need to do is to melt and pour it into lip balm tubes, lip balm jars, or lip balm tins.

Each Lip Solutions jar will fill approximately:

  • 55 Lip Balm Tubes
  • 35 Size 33 mm Lip Jars
  • 40 Low Profile Lip Balm Jars
  • 60 Baby Lip Balm Jars
  • 28 English or Slip Style Tins

Each 5 lb Lip Solutions pail will fill approximately:

  • 430 Lip Balm Tubes
  • 270 Size 33 mm Lip Jars
  • 310 Low Profile Lip Balm Jars
  • 470 Baby Lip Balm Jars
  • 220 English or Slip Style Tins

Double these amounts for the 10 lb size.

Order tubes, jars, or tins separately.

Helpful Hint: Transfer pipettes (droppers) will make filling the tubes much easier.

Sandra wrote to us: "I can't use a lot of things on my lips, but this was wonderful. Good Job!"

Ingredients: Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Beeswax, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Butyrospermum Parkii (Shea Butter)

The 5 lb bag of Lip Solutions is for those who will use the whole 5 lbs at one time. The bag is a boilable bag that can be set in hot water for up to 30 minutes. The bag makes for easier storage and takes less space. Enjoy this economical alternative to a pail.

Product Documents

average rating 5.0 out of 5
Based on 1 review
  • 5 Stars
    1 Review
  • 4 Stars
    0 Reviews
  • 3 Stars
    0 Reviews
  • 2 Stars
    0 Reviews
  • 1 Star
    0 Reviews
100% of reviewers would recommend this product to a friend
1 Review
Reviewed by THE SKIN CANDY, LLC, Lynette B.
Verified Buyer
I recommend this product
Rated 5 out of 5
Review posted

5 Stars

Love love love this lip balm base - it goes on so smooth and lasts without going sticky or tacky. Holds flavor & sweetener without separating. I use to make my own and would stress out with the process because I was overwhelmed with what I had to get done everyday to fill large orders. The cost to buy this is totally worth it to me to not have to spend the time making large batches of my own and I have time to work on other things and feel confident that someone on my staff can handle the lip balm's from now on.

Loading...
Was this helpful?